Академія знань

1.Для чого потрібна модель продажу голландських аукціонів?

На відміну від англійських аукціонів (так званих English Forward) де учасники поступово підвищують ціну своєї пропозиції, голландські аукціони (Dutch auction) працюють з пониженням ціни. Під час аукціону ціна автоматично знижується, аж поки хтось з учасників це зниження не зупинить. Це означатиме, що він готовий купити лот за цю суму.

Голландській аукціон не є кращим чи гіршим ніж інші моделі аукціонів. Він просто більш ефективний для певного типу активів. В першу чергу, щодо тих, за якими важко визначити ринкову ціну – цю ціну визначають учасники.

2. Які основні етапи проведення голландського аукціону (огляд етапів аукціону)?

a. Підготовчий етап

На цьому етапі уповноважена особа подає до Фонду план продажів активу, виконавча дирекція Фонду або Комітет з продажу активів затверджує рішення про продаж активів (майна) банку. В рішенні формалізуються основні параметри продажу активу.

b. Експозиція

Відбувається публікація інформації про актив на інформаційному порталі Фонду http://torgi.fg.gov.ua/, http://www.fg.gov.ua/ також на порталі ProZorro.Продажі і на веб-сайтах бірж, що акредитовані. Потенційні покупці ознайомлюються з публічним паспортом активу. За бажанням вони можуть також ознайомитися з детальною інформацією про обраний актив, яка містить комерційну або банківську таємницю, попередньо підписавши договір про не розголошення.

c.Торгова сесія

Покупець реєструється на аукціон: обирає торгівельний майданчик та вносить гарантійний внесок.

У заявлений день починається торгова сесія (в період з 9:30 до 10:00).

Перший етап: автоматичне покрокове зниження ціни. Це етап триває 6 год. 45 хв. і завершується в проміжок часу 16:15 – 16:45. Будь-який з учасників може зробити цінову пропозицію, після чого аукціон зупиняється.

Період подання закритих цінових пропозицій. В 16:15 – 16:45 розпочинається період закритих цінових пропозицій, він триває не більше 10 хвилин. Учасники пропонуються свою ціну, що не може бути меншою за ставку, яка діяла на момент зупинки аукціону. Учасник, який зупинив аукціон, в цьому етапі участі не бере.

Період подання цінової пропозиції. З 16:25 до 17:00 відбувається розкриття закритих цінових пропозицій, етап триває 5 хвилин. Бере участь лише учасник, який зупинив аукціон під час першого етапу торгівельної сесії. Він може покращити свою цінову пропозицію шляхом подання цінової пропозиції, що має бути вищою мінімум як на 1% від найвищої закритої цінової пропозиції, поданої під час попереднього етапу.

Автоматично визначається переможець та формується протокол торгів. Протокол підписується протягом 3 робочих днів та завантажується в систему ProZorro.Продажі.

d.Завершення торгів

Переможець перераховує необхідну суму за придбане майно (активи) на реквізити банку та підписує договір купівлі-продажу. Слід зазначити, що оплата та підписання договору купівлі-продажу здійснюється протягом 20 робочих днів.

{Розділ 7 Регламенту}

3. До якого рівня під час торгів може знижуватиметься ціна?

Автоматичне покрокове зниження ціни від початкової до ціни продажу відбуватиметься упродовж одного дня. Загалом, за день торгів ціна може знизитися зі 100 до 20% від номіналу.

{Підпункт 1 пункт 2 Рішення про пілотний проект}

4. Чи всі активи відтепер будуть продаватись за моделлю голландських аукціонів?

Орієнтовно, до кінця 2017 року триватиме пілотний проект щодо запровадження «голландських аукціонів». Перші торги за новою системою відбулись 30.10.2017 (два аукціони з продажу активів ПАТ «Ерде банк» (лоти FG21EК01 (пул активів) та FG21EК02 (індивідуальний лот з продажу права вимоги за кредитним договором). Перші торги за «голландською моделлю» визнані такими, що не відбулись.

В рамках пілотного проекту здійснюватиметься продаж:

активів банків, термін ліквідації яких завершується упродовж найближчих місяців;

прав вимоги за кредитами фізичних осіб, забезпеченими іпотекою таких банків: Дельта, Надра, Фінанси і Кредит, Фідо, ВіЕйБі та інших банків;

прав вимоги за кредитами фізичних осіб, не забезпечених іпотекою, заборгованістю понад 3 млн. грн.

При цьому кредити, за якими рішення про продаж було прийнято раніше, продовжують торгуватися до завершення відповідних циклів торгів.

Іпотека по іншим банкам торгується по старій системі («англійські аукціони»).

{Перший голландський аукціон – https://prozorro.sale/auction/UA-EA-2017-10-09-000224-c}

5. Що відбувається з активами (майном), що не вдалося реалізувати на першому голландському аукціоні?

Із непроданих у роздріб активів будуть сформовані пули. Стартова ціна таких пулів дорівнюватиме ціні компонентів пулу, а саме – 20% від їх номіналу.

{Підпункт 3 пункт 2 Рішення про пілотний проект}

6. Яка мінімальна кількість учасників може взяти участь у торгах?

В торгах може брати участь один учасник.

7. Який крок аукціону за голландською моделлю?

Крок аукціону (крок зниження) встановлюється за рішенням Фонду та зазначається в оголошенні про реалізацію активу. Зазвичай крок зниження складає 1%.

{Встановлюється відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду}

8. Який розмір гарантійного внеску?

Вартість гарантійного внеску складає 5% від початкової ціни лоту, гарантійний внесок повертається тим учасникам, які не визнані переможцями на торгах. Переможцю гарантійний внесок повертається після повної оплати лоту та підписання договору купівлі-продажу за вирахуванням комісії торгівельного майданчика (біржі). Переможцю торгів, який переміг у торгах, але порушив умови та регламент продажів, гарантійний внесок не повертається.

{Встановлюється відповідно до рішення виконавчої дирекції Фонду}

9. На які реквізити сплачується гарантійний внесок?

На реквізити біржі, через електронний майданчик якого зареєструвався учасник для участі у відкритих торгах (аукціоні).

{Пп. 1.1. пункту 1, Пп. 7.5 пункту 7 Регламенту}

10. У яких випадках повертається гарантійний внесок?

Гарантійний внесок повертається після завершення аукціону протягом 3 робочих днів учасникам відкритих торгів (аукціону), крім переможця. Переможцю аукціону гарантійний внесок також повертається за вирахуванням комісії торгівельного майданчика (біржі) після підписання договору купівлі-продажу.

{Пункт 4 розділу VII Положення щодо продажу}

11. Чи можна зареєструватися на голландський аукціон під час торгів?

Так, але зареєструватись на аукціон необхідно до 16:00 в день проведення аукціону (інформація з точною датою та часом публікується в оголошенні про торги). Доступ до участі в аукціоні буде надано покупцю після зарахування сплаченого гарантійного внеску на рахунок біржі.

12. Як ознайомитись з регламентом обраної електронної торгівельної системи?

На веб-сайтах кожної з бірж, що акредитовані та працюють через систему ProZorro.Продажі є можливість ознайомитись з регламентом цієї біржі.

13. За яким принципом групуватимуться активи, що не продалися вроздріб?

На сьогодні розглядається кілька підходів. Один із можливих критеріїв, за яким можуть формуватися пули – групування за належністю до банку, тобто «один пул – один банк». Інший сценарій, який зараз розглядається, – групування за регіональною ознакою активів – північ, південь, захід і схід. Третій підхід передбачає групування за категоріями активів – приміром, якщо іпотечні кредити фізичних осіб не знайшли свого покупця в роздріб, вони формуватимуться в пули за критерієм належності до цієї категорії активів (іпотечні кредити фізичних осіб).

14. Чи може позичальник викупити право вимоги за своїм кредитом?

Ні. Позичальник і поручитель (за наявністю) не може брати участь у аукціоні.

Якщо після завершення аукціону буде виявлено, що переможцем торгів є позичальник чи поручитель, аукціон буде визнано таким що не відбувся, при цьому гарантійний внесок переможцю не повертається.

15. Для чого так багато електронних торгівельних бірж і чим вони відрізняються від Prozorro.Продажі?

Фонд постійно проводить відбір бірж для реалізації активів (майна) банків заради більшої зручності для потенційних покупців, покращення конкуренції між операторами, що займаються торгами.

Всі біржі, акредитовані Фондом та входять до проекту Prozorro.Продажі, портал https://prozorro.sale/ не є біржею і виступає, як інформаційний майданчик («Єдиний кабінет»). Через цей портал безпосередньо в торгах участь взяти не можна. Проте можна обрати аукціон, ознайомитись з документацією відкритих торгів, умовами, обрати торгівельну біржу (перейти за посиланням на веб-сайт організатора торгів), а також перейти за посиланням на сторінку аукціону та спостерігати за його перебігом у режимі реального часу.

16. Як обрати електронний торгівельний майданчик для участі у відкритих торгах?

Потенційний покупець на свій розсуд обирає майданчик, через який він буде брати участь у торгах.

17. Я хочу придбати активи (майно) банку. Як мені дізнатись, коли відбудеться аукціон з продажу цього майна?

Якщо майно, що Вас цікавить поки що не реалізовується на аукціонах, варто звернутися до уповноваженої особи Фонду на ліквідацію того банку, на балансі якого воно обліковується, з пропозицією виставлення його на продаж.

18. Я переміг у відкритих торгах, але вчасно не оплатив всю суму, визначену результатами торгів. Чи повертається мені гарантійний внесок?

Ні, в таких випадках гарантійний внесок не повертається. Якщо потенційний покупець вважає, що його права були порушені, він може подати скаргу на розгляд до Фонду (дивись 5 розділ).

19. Порядок сплати коштів за придбаний лот?

Після підписання протоколу Переможцем, Торгівельним майданчиком (біржою) та Банком, Банк має його завантажити до центральної бази даних Прозорро.Продажі, а завантажений протокол з’явиться на сторінці лоту на сайті prozorro.sale.

Після цього, переможець сплачує кошти за придбаний актив на реквізити банку, що зафіксовані у протоколі.

Потім переможцю повертається гарантійний внесок, за вирахуванням винагороди оператора.

20. Чи можна продовжити термін оплати за придбаний лот та підписання договору купівлі-продажу?

При наявності поважних причин, Банк має право подати лист, до Фонду з проханням продовжити термін оплати лоту та підписання договору купівлі-продажу. Комісія з розгляду скарг має право за результатом розгляду скарги рекомендувати Виконавчій дирекції прийняти рішення про продовження терміну підписання договору купівлі-продажу.

{Пункт 4 розділу 7 Положення щодо організації продажу активів}

21. В яких випадках необхідно посвідчення договору купівлі-продажу нотаріусом?

Згідно із статтею 55 Закону України «Про нотаріат», угоди про відчуження майна, що підлягають державній реєстрації, посвідчуються за умови подання документів, що підтверджують право власності на майно, що відчужується. При посвідченні угод про відчуження нерухомого майна перевіряється відсутність заборони відчуження або арешту майна.

На вимогу фізичної або юридичної особи будь-який правочин з її участю може бути нотаріально посвідчений.

{Стаття 209 Цивільного кодексу України}

22. Хто приймає рішення про скасування результатів аукціону?

Електронні торги або їх результати можуть бути відмінені (скасовані) банком на будь-якому їх етапі виключно на підставі відповідного рішення виконавчої дирекції Фонду.

{Пункт 7.3 розділу 7 Положення щодо організації продажу активів}

23. Як повернути сплачені за актив кошти переможцем, якщо аукціон визнаний таким, що не відбувся, не з вини покупця?

  • Чи повертається гарантійний внесок?

Повертається в повному обсязі.

  • Як повертається основна сума (ціна) активу?

У разі укладення договору купівлі-продажу активів (майна) банку(ів) та здійснення оплати за таким договором, сплачені кошти повертаються переможцю відкритих торгів у порядку та строки, визначені законодавством про переказ коштів. При цьому, у разі надходження таких коштів на накопичувальний рахунок банку, банк зобов’язаний повідомити нового кредитора про їх повернення позичальнику.

{Відповідно пункту 7 розділу 7 Положення щодо організації продажу активів}

У разі якщо покупцем здійснено оплату за актив(и) (майно) банку до укладення договору купівлі-продажу активу(ів) (майна) банку та Фондом було прийнято рішення про скасування результатів відкритих торгів (аукціону), банк повертає такому покупцю перераховані ним кошти протягом трьох робочих днів з дня прийняття такого рішення Фондом.

{Пункт 7 розділу 7 доповнено новим абзацом згідно з рішенням виконавчої дирекції Фонду від 23.08.2017 № 3778}
3778}

http://www.fg.gov.ua/assets-selling/pytannia-vidpovidi-shchodo-hollandskykh-auktsioniv