Новини

Принципи ProZorro захистять ринок активів банків-банкрутів від монополізму

20 лютого 2018

Асоціація «Біржові та електронні майданчики» вітають запровадження принципів ProZorro у процедурах реалізації активів неплатоспроможних банків та банків, які ліквідуються. Про це заявив директор Асоціації Олег Падалка.

«Ми схвалюємо підписання Меморандуму між НБУ, ФГВФО, МЕРТ та Transparency International, яке відбулося сьогодні. Запровадження принципів ProZorro на ринку активів неплатоспроможних банків забезпечить справжню конкуренцію між організаторами торгів, а також розширить коли потенційних покупців активів, і — що чи не найголовніше для ФГВФО та НБУ у поточних умовах — мінімізує корупційні ризики у процедурах продажу активів», — заявив Олег Падалка.

«Рішення запровадити ProZorro — абсолютно ринковий, непорівнювано кращий варіант, ніж монополізація ринку під державні підприємства чи іноземні компанії — а саме ці сценарії останні півроку лобіювали низка впливових посадовців. Асоціація схвалює перемогу здорового глузду над кулуарними домовленостями на користь осіб, пов’язаних з посадовцями-лобістами. Тепер слідкуватимемо, щоб заявлені сьогодні ринкові обіцянки — не залишилися на папері, а були реалізовані належним чином», — додав Олег Падалка. 

Олег Падалка також нагадав, що напередодні члени Асоціації «Біржові та електронні майданчики» розпочали процес консолідації ринку на принципах ProZorro.

«Бізнес-середовище, не чекаючи на рішення чиновників, самостійно вже ініціювало справжню консолідацію, яка матиме наслідком створення єдиних зрозумілих правил торгівлі активами збанкрутілих банків і підвищення ефективності реалізації таких активів», — заявив директор Асоціації «Біржові та електронні майданчики» Олег Падалка.

Олег Падалка заявив, що консолідація ринку вже розпочалася і відбувається на кількох напрямках. Компанії — організатори торгів активами неплатоспроможних банків долучаються до Асоціації «Біржові та електронні майданчики», створюють єдине інформаційне поле, та спільно формують бачення ринку і долучаються до розробки «правил гри».

Досягти гармонізації та ефективної консолідації ринку можливо, перш за все, шляхом створення центральної бази даних, в якій буде консолідована інформація про всі активи неплатоспроможних банків, виставлені на продаж, а також потенційних і фактичних покупців. Інформація про торги всіма активами буде синхронно відображатися на електронних торговельних майданчиках всіх організаторів торгів.

У нових умовах ринку потенційний покупець активів неплатоспроможних банків отримає можливість рівного доступу до будь-яких торгів активами неплатоспроможних банків з будь-електронного майданчика всіх учасників Асоціації.

Коло потенційних покупців розшириться пропорційно кількості електронних майданчиків, на яких синхронно будуть проходити торги.

Консолідація підвищить прозорість торгів і остаточно зніме претензії до ФГВФО щодо недостатньо ефективної реалізації активів неплатоспроможних банків.

Консолідація спрямована на захист і розвиток конкуренції на ринку і недопущення створення монопольних або ексклюзивних умов нікому з учасників ринку, незалежно від форми власності. Це має мінімізувати корупційні ризики.

«Серед членів Асоціації — акредитовані ProZorro майданчики, а також розробник програмного забезпечення, який є учасником проекту ProZorro, і станом на зараз ми вже відпрацьовуємо технічні і технологічні моменти співпраці між членами асоціації на принципах ProZorro. І ми готові долучитися до діалогу між НБУ, ФГФВО, МЕРТ і Transparency International щодо запровадження цих принципів для всього ринку активів неплатоспроможних банків. Переконаний, що спільними зусиллями — чесні організатори торгів, представники НБУ, ФГВФО, МЕРТ та Transparency International — створять умови, за яких активи банків-банкрутів будуть продаватися на прозорих торгах за максимально можливою ціною. Це допоможе Державі ефективніше виконувати зобов’язання перед громадянами та бізнесом, і скоротить витрати бюджету на виведення банків з ринку», — заявив Олег Падалка.

І додав, що Асоціація докладе максимум зусиль, щоб процес запровадження нових принципів функціонування ринку активів неплатоспроможних банків був якомога прозорішим та відкритим для ЗМІ і громадськості.